Uçucu yağların  kalitesi nasıl anlaşılır ?

Aromaterapiye olan ilginin gün geçtikçe artması mutluluk verici. Artan bu ilgiyle beraber en çok merak edilen sorulardan birisi de uçucu yağların kalitesinin nasıl anlaşılacağı. Bu amaçla yapılan birçok detaylı kimyasal ve fiziksel analizi olması yanında size vereceğimiz bir kaç tüyo ile kullandığınız uçucu yağların kalitesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.  

shutterstock_668629411.jpg

Bilimsel adı  belirtilmeli

Etikette uçucu yağın Türkçe ismi dışında muhakkak bilimsel adı da yer almalıdır. İsimler markadan markaya, ülkeden ülkeye değişebilir. Ama bitkilerin bilimsel isimleri dünyanın her yerinde aynıdır.

Koku önemli

Sentetik koku içeren ürünleri kokladığınızda burnunuzda sert bir etki yaratır ve hemen kokusu geçer. Uçucu yağlar koklandığında ise bileşenler koku epitellerinizde size bir süre daha eşlik eder.

Barkod bulunmalı

Satın aldığınız uçucu yağın etiketinde ya da kutusunda muhakkak barkodu bulunmalıdır. Barkodlu ürünler, o ürünün gerekli kalite ve güvenlik testlerinden geçtiği anlamına gelir

Leke testi

%100 saf ve doğal olanı tercih edin

Satın aldığınız uçucu yağların etiketinde mutlaka %100 saf (pure) ve doğal (natural) olduğu  belirtilmelidir.

Örneğin lavanta uçucu yağı satın alacaksanız, etikette "Lavanta Uçucu Yağı" yazmalıdır. Sadece "Lavanta Yağı" yazıyorsa bu o ürünün pirinç yağı gibi ucuz ve kokusuz yağ içerisinde seyreltildiği ya da sentetik koku maddeleri eklendiği anlamına gelebilir. 

kalite 2.jpg

Uçucu yağlar (tıbbi papatya uçucu yağı ve birkaçı dışında) leke bırakmazlar. Bir kağıda damlattığınız uçucu yağ 24 saat içerisinde tamamen yok olmalıdır. Bir leke kalıyorsa, bu o ürününün ucuz bir yağ içinde seyreltildiiğinin bir göstergesi olabilir. 

Logo Şeridi_1.png