Uçucu yağları nasıl kullanırım ?

Uçucu yağların kullanımı oldukça geniş bir konu olmasına rağmen, sırf bu amaçla ne kimyager olmanız ne de yıllarca sürecek bitmeyen eğitimlere katılmanız gerekiyor. Başlangıçta, uçucu yağlar ile ilgili bazı temel noktalı bilmeniz ve ve basit güvenlik kurallarını uygulamanız yeterli olacaktır. Elbette alacağınız eğitimler ve öğreneceğiniz derinlemesine bilgiler size uçucu yağlarla yapacaklarınızın sınırlarını genişletecektir. 

Nasıl uygularım?

Uçucu yağların temelde üç farklı uygulaması bulunmaktadır:

A. Koku yolu ile (Aromatic)

C. Cilde uygulayarak (Topical)

D. Dahili olarak (Internal)

Koku yoluyla (Aromatic) kullanım, uçucu yağların oda sıcaklığında buharlaşabilme özelliğinden faydalanarak, diffuser benzeri aletlerle ve ya basitçe bu bileşiklerin yavaşça içerisinde bulunulan ortama salınımını sağlayacak tahta benzeri materyallerle sağlanabilir. Bunun dışında avuç içinden koklayarak yada kıyafet veya eşyalarınızın üzerine uygulayarak kokunun size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Cilde uygulamada (Topical), uçucu yağı cilt tarafından absorbe edilmesi sağlanır. Uçucu yağların masaj olarak kullanımı, vücudun hedef bölgesine sürülmesi, nemlendirici olarak kullanımı gibi uygulamalar bu amaçla gerçekleştirilir.

Dahili kullanım (Internal), uçucu yağların ağızdan alınarak uygulanmasıdır. Bu noktada ilgili uçucu yağın dahili kullanımının sağlık açısından risk yaratmayacağından emin olunması gerekmektedir. Uçucu yağın su içerisine karıştırılarak, kapsülle veya ağıza damlatılması bu kullanım içinde yer almaktadır. 

Uçucu yağların kullanımında dikkat edilecek konuları yakında paylaşacağız...

GLAND Bitkisel Ürünler Limited Şirketi
Kemalpaşa Mah. 7087/4 sok.
No: 10/12 Bornova-İzmir 

info@gland.com.tr  |  Tel: 0 - 232 - 4795100

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Siyah LinkedIn Simge
  • Siyah YouTube Simgesi