APOLLONUN İLK AŞKI DAPHNE (DEFNE)

efsaneyi içinde saklayan defne uçucu yağı


DAPHNE (Defne) Yunan Mitolojisinde yer alan, güzelliği dillere destan bir peridir. Toprak Ana GAEA ve Nehir Tanrısı PENEUS tarafından yaratılmıştır. Ancak en önemli özelliği Tanrıların Tanrısı ZEUS’un yakışıklı oğlu APOLLO’nun kalbini çalması ve ilk aşkı olmasıdır. APOLLO, DAPHNE’yi ilk gördüğü andan itibaren EROS’un okuna hedef olmuş ve çılgınca bir aşka tutulmuştur. Ancak DAPHNE bu aşka karşılık vermemiş ve APOLLO’dan kaçmak zorunda kalmıştır. APOLLO, DAPHNE’yi aramaktan ve kovalamaktan yılmamış ve sonunda bir nehir kenarında, DAPHNE’yi kıskıvrak yakalayarak, kollarının arasında sımsıkı tutmuştur. DAPHNE, avcısının kolları arasında çaresizce yaratıcısı Toprak Ana GAEA’ye görünmez olmak için dua etmeye ve yakarmaya başlamıştır. GAEA, DAPHNE’nin dualarına karşılık vererek onu her daim yeşil kalan bir ağaca dönüştürmüştür. O günden sonra defne ağacı APOLLO’nun sembolü haline gelmiş ve APOLLO altın saçları üzerindeki defne dalı ile tasvir edilegelmiştir.


Roma İmparatorluğundan, Osmanlı Hanedanlığına kadar birçok medeniyette kullanım alanı bulan; zaferin ve şiirin sembolü defne yaprağı, Laurus nobilis olarak isimlendirilen ağaçtan elde edilmektedir. Bu efsanevi yapraklardan yüzyıllardır geleneksel su distilasyonu yöntemi ile defne uçucu yağı elde edilmektedir. Günümüzde, modern analiz yöntemleri ile uçucu yağına aromasını ve kokusunu veren etken maddelerin; 1.8-cineole (%30-50), pinene, linalool ve terpineol acetate olduğu belirlenmiştir. Defne uçucu yağı, parfüm ve kozmatik amaçlı sıklıkla kullanılmaktadır. Baharatımsı ve odunsu kokusu, defne uçucu yağının yoğunlukla erkek ürünlerinde kullanılmasına neden olmaktadır. Defne uçucu yağı aynı zamanda analjezik (ağrı kesici) özelliğinden dolayı aromaterapi uygulamalarında yer almaktadır. Bunun yanında, diğer taşıyıcı yağlar ile beraber (badem yağı vb.) masaj amaçlı olarak veya sağlıklı saç gelişimi amaçlı da kullanımı bulunmaktadır.


APOLLO’nun aşkından kaçan DAPHNE’yi sonsuzluğunda saklayan defne bitkisinin özünü, GLAND defne uçucu yağı şişesinin içerisine bulabilirsiniz.

GLAND Defne Uçucu Yağı