Sürekli yanınızda taşımamız gereken doğanın mucizesi biberiye yağı

Biberiye (Rosmarinus officinalis) bitkisi antik çağlardan bu yana yemeklere lezzet katmak, hastalıklara şifa olmak için yaygın olarak kullanılmıştır. Biberiye bitkisinden elde edilen uçucu yağ, günümüzde kullanılan birçok sentetik ürün yerine eşsiz bir doğal alternatif sunuyor.

Çok yıllık çalımsı biberiye bitkisi: Rosmarinus officinalis L.

Bakire Meryemin mavi pelerini


Efsaneye göre Bakire Meryem, mavi pelerinini biberiye bitkilerinin üzerine sererek dinlenmiş ve o ana kadar beyaz olan biberiye çiçekleri pelerinin rengini alarak mavi rengine dönmüştür. Bu nedenle, inglizcesi "Rose of Mary" den gelen "rosemary" adını almıştır.

Biberiye bitkisinin mavi renkli çiçeklerinin rengini, bakire Meryem'in pelerininden aldığına inanılmaktadır. "Rose of Mary" rosemary

Biberiye bitkisi


Biberiye (Rosmarinus officinalis) yağı en popüler ve en çok kullanımı olan uçucu yağ bitkilerinden birisidir. Yaprakları, lavanta bitkisinde olduğu gibi çam yapraklarına benzer iğne şeklindedir. Kültürü yapılan tarlalardan 1-1.5 ton kuru herba, 500-800 kg kuru yaprak elde etmek mümkündür (İkinci yıldan itibaren). Uçucu yağı, açık renkli, ferah kokulu ve suya yakın akışkanlığa sahiptir. Genellikle yağı su ve buhar distilasyonu yöntemi ile elde edilir. Ekolojik koşullara bağlı olarak uçucu yağ içeriği % 0.5-2.0 arasında değişim göstermektedir. Uçucu yağının ana bileşenleri cinole (% 30), dimethylphenol (% 12), camphor ve borneol (% 11) den oluşmaktadır. Biberiyenin antioksidative gücü oldukça yüksek olup 165.280 TE/100 g dır (ORAC skalasına göre).


Biberiye bitkisi yoğun olarak doğadan toplanılmasının yanında tarlada da yetiştirilebilmektedir.

Kuru yaprakları, başta salatalarda, et yemeklerine ve çorbalarda Akdeniz ve Asya mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. Biberiye yağının sayısız faydası bulunmaktadır:


Sindirim güçlüğü

Gaz, mide krampı, şişkinlik, kabızlık giderici ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir.


Stres giderme

Biberiye yağı, uçuş ve uçuşa bağlı streslerde yüksek seviyede sentezlenen kortizol hormonunun seviyesini düşürme özelliğine sahiptir.


Ağrı giderme

Baş ve kas ağrılarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda eklem ağrısı içinde biberiye yağı tercih edilmektedir. Ağrıyan bölgeye masaj yolu ile ya da buhar banyosu şeklinde uygulanmaktadır.

Bağışıklık sistemi

Biberiye yağının yüksek antioksidan kapasitesi enfeksiyon ve hastalıklara karşı güçlü bir silahtır.


Solunum problemleri

Uçucu yağı, boğaz ağrılarını rahatlatmada, solunum allerjileri ve iltihapları gidermede, soğuk algınlığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Bunun yanında kaygı bozukluğu ve alzaimer hastalıklarının tedavisinde olumlu sonuçlar alındığına dair araştırma sonuçları bulunmaktadır.

Biberiye yağının kullanım yöntemlerinden bazıları

  • Baş ağrısı ve zindelik için avuç içerisine bir damla dökülüp yayılarak ağız bölgesi kapatılarak solunum yolu ile 1 dakika uygulanmaktadır.

  • Öksürük giderme amacıyla, birkaç saatte bir boğaz bölgesine 1-2 damla ile masaj yapılmaktadır.

  • Öğrenme ve hafıza açma amacı ile odaya yayılması, direk şişeden koklanması, şakak bölgesine masaj ve ayaklara masajla kullanılmaktadır.

  • Vajinal enfeksiyonlarda 1-2 damla biberiye yağı bölgeye uygulanır. Uygulama öncesi elde küçük bir bölgeye sürülerek bir hassasiyet var mı test edilir.


Not: Uçucu yağları tedavi amacı ile kullanırken muhakkak uzman hekimlerden destek alınız. Yukarıda yer alan kullanım şekilleri geleneksel yöntemler olup tıbbi öneri olarak değerlendirilmemelidir.


GLAND Biberiye yağı 20 ml