TIBBİ BİTKİLERİN KRALİÇESİ: ADAÇAYI

Bahçesinde adaçayı olan kişi nasıl ölür?*

*SALERNO


AZİZ MERYEM, Kral HERODES’in askerlerinden kaçarak Mısır’a doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Yusuf Peygamber ile çıktıkları bu yolculuk sırasında içecek suları tükenir. Yusuf Peygamber, MERYEM ve bebeğini yol kenarında bırakarak hem katırları hem de kendileri için su bulmaya bir köye gider. Bir süre sonra, MERYEM, HERODES’in askerlerinin sesini duyar ve kendilerine yaklaştığını fark eder. AZİZ MERYEM, askerlere yakalandıklarında bebeğinin öldürüleceğini bilmektedir, ancak etrafta saklanabilecek bir mağara veya sığınak yoktur. MERYEM, güllerin oluşturduğu bir çalılık görürü ve içerisine saklanmak ister. Ancak gül askerler tarafından parçalanacağından MERYEM’e müsaade etmez. O günden sonra gül bitkisinin dallarında dikenler oluşur. MERYEM, yakındaki karanfil çiçeklerinin arasına gizlenebileceği bir çalılığa koşar. Karanfil de, çiçek oluşturmakla meşgul olduğu için MERYEM’i kabul etmez. O günden sonra karanfil çiçeğinin kokusu kaybolarak kötü bir esans yayar. Tek kalan çalılık adaçayıdır. Adaçayı, MERYEM’i ve bebeğini kabul ederek çiçek açar ve onları HERODES’in askerlerinden gizler. O günden sonra, adaçayı kutsanır ve birçok şifa verici özelliğini o andan itibaren kazanır.


Bunun yanında, adaçayının faydalarının bilinmesi ve kullanımı çok önceki tarihlere dayanmaktadır. Kullanımı Antik Yunan Medeniyeti ve Roma İmparatorluğu döneminde etlerin bozulmadan daha uzun süre muhafaza edilebilmesi amacı ile başlamıştır. Bu dönemde, adaçayı bitkisinin hafızayı güçlendirdiği inancı yaygındır. Latince “Salvia” ismi “salvus”’dan gelip, “kurtarıcı”, “sağlık veren” anlamında olup o dönemde bu bitkiye verilen önemin altını çizmektedir. İnsanlık tarihinin ilk ansiklopedisini yazan yaşlı PLINIUS, adaçayını yılan ısırmalarına, bağırsak solucanlarına, göğüs hastalıklarına, adet düzensizliklerine karşı önermiştir. Farmakolojinin babası sayılan DIOSCORIDES ise adaçayı yapraklarının yaraların sarılmasında ve adet düzenleyici olarak kullanılabileceğinden bahsetmiştir.


Aziz Meryem’i HERODES’ten koruyan adaçayı bitkisinin, cömertliğinin mükâfatı olan tüm şifa verici özelliklerini, GLAND adaçayı uçucu yağı şişesinin içerisine bulabilirsiniz.

GLAND adaçayı uçucu